بخش دوم: سیر تا پیاز خرید پرینتر ۳ بعدی

در قسمت اول این مطلب تحت عنوان “سیر تا پیاز خرید پرینتر سه بعدی” به دو سوال اساسی ، یکی اینکه “چه نیازی به خرید پرینتر ۳ بعدی داریم؟” و دیگر اینکه “چه تکنولوژی مناسب شما است؟” پاسخ دادیم.

در ادامه به بررسی موارد دیگر می پردازیم:

۳. سوال اساسی: با توجه به بودجه شما کدام مدل و برند پرینتر سه بعدی برایتان مناسب است؟

بودجه، یکی از عامل های تاثیر گذار در خرید پرینتر سه بعدی است. هر کدام از تکنیک های چاپ سه بعدی که برای شما مناسب باشد، عامل قیمت نیز در انتخاب شما تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه به معرفی بعضی برندهای رایج در بازار ایران می پردازیم.

به دلایل حقوقی و سلب مسئولیت، از میان پرینترهای سه بعدی ایرانی، فقط به معرفی محصولات سی زان می پردازیم. اگرچه نگارنده معتقد است در بعضی از تکنولوژی ها و روش ها، بعضی از مدل های ایرانی دیگر نیز صلاحیت انتخاب دارند.

 

خرید پرینتر 3 بعدی FDM

:: خرید پرینتر ۳ بعدی FDM با توجه به بودجه شما:

به واسطه قیمت ارزان و منابع ساخت در دسترس، شرکتهای زیادی به عنوان سازنده مدل های FDM در بازار فعالیت می کنند. مدل های FDM به واسطه ی اینکه اغلب از پروژه های Opensource منشعب می شوند، در دو مدل ارائه  و در سبد محصولی بازار وجود دارند:

 • کیت پرینتر سه بعدی
 • پرینتر اسمبل شده شرکتی
کیت پرینتر سه بعدی

:: کیت پرینتر سه بعدی

اگر دانش آموز یا دانشجو هستید و قصد ساخت پرینتر سه بعدی را دارید و یا به قصد سرگرمی و یادگیری می خواهید وارد دنیای پرینترهای سه بعدی شوید، می توانید از کیت های متن باز موجود در بازار استفاده کنید.

 • این کیت ها در حال حاضر، به تاریخ آبانماه ۱۴۰۱ ، در محدوده قیمتی حدود ۴ تا ۷ میلیون تومان قرار دارد.

معروف ترین مدل کیت ارزان موجود در بازار؛ مدل های پروسا (prusa) و رپ رپ (Reprap) هستند. البته مدل های موجود در بازار ایران کپی بوده و اصل این مدلها بعضاً از مدل های اسمبل شده و شرکتی در بازار گرانتر هستند!

 ! اگر قصد تهیه کیت دارید به مواردی چون نو بودن استپر موتورها توجه ویژه‌ای کنید! اکثر کیت های موجود در بازار ایران از استپرهای فرسوده ی باز شده از دستگاههای قدیمی فتوکپی و زیراکس استفاده می کنند!

! به جنس بدنه نیز توجه کنید. معمولاً کیت ها از بدنه های ضعیف پلکسی و چوبی استفاده می کنند. بهتر است مدل های با بدنه فلزی را انتخاب کنید.

! کیت ها معمولاً از محورهای حرکتی ارزان، مثل پیچ متری، شفت و بلبرینگ فیکس شده با بست کمربندی و برد کنترلی ارزان و سیم کشی غیر حرفه ای و ارزان قیمت استفاده می کنند. بهتر است این موارد هم در خرید کیت پرینتر سه بعدی بررسی شود. اگر چه کیت ها ذاتاً با هدف ارزان بودن، طراحی و تولید می شوند و با توجه به قیمت آنها نباید انتظار بیشتری از آنها داشته باشیم.

اگر قصد درآمدزایی و یا فعالیت در یک کسب و کار جدی و حرفه‌ای را دارید، خرید کیت را به شما توصیه نمی‌کنیم چرا که فارغ از دردسرها و مصائب راه اندازی، کالیبر و عیب یابی این کیت ها، کارکرد مداوم و پیوسته با آنها ممکن نیست.

دسته دوم، یعنی پرینترهای سه بعدی اسمبل شده شرکتی، مناسب برای کسب و کارهای حرفه ای تر و نیازمند چاپ سه بعدی پایدار و باکیفیت هستند. این پرینترها به دو دسته پرینترهای سه بعدی نیمه اسمبل شده و تمام اسمبل شرکتی تقسیم می شوند.

creali01

:: پرینترهای سه بعدی نیمه اسمبل شده

در مدل های پرینتر سه بعدی نیمه اسمبل شده، تعداد زیادی مدل و برند چینی وجود دارند.

 • در تاریخ نگارش این مطلب، قیمت های در بازه ۱۰ تا ۱۸ میلیون تومان دارند.

مدل های مختلف برند Creality و Anycubic و … موجود در بازار ایران از این دسته هستند. اکثر این مدلها از مکانیزم حرکتی دروازه ای با میز متحرک استفاده می کنند و محفظه چاپ بسته ندارند لذا چاپ موادی مثل ABS و Flexible با آنها کمی سخت و بعضاً غیرممکن است.

در نهایت، مدل های تمام اسمبل شده ی شرکتی با امکانات حرفه ای تر و محفظه بسته برای چاپ همه مواد اولیه هستند.

 • در تاریخ نگارش این مقاله، این مدل ها بسته به ابعاد چاپ، محدوده قیمتی بین ۱۶ تا چند صد میلیون تومانی دارند.

در این دسته، برندهای چینی (بیشتر) و برندهای اروپایی و آمریکایی (به ندرت) در بازار ایران یافت می‌شود، که اکثراً اندازه های کوچک و رومیزی دارند. برندهای Creality , Ultimaker , Makerbot و  Zortrax از مدل ها و برندهای خارجی موجود در بازار ایران هستند.

 

Eco4001

از شرکت سی زان نیز در حال حاضر دو مدل پرطرفدار “ سیزان ۵ اکو” با ابعاد ساخت ۲۰ در ۲۰ در ارتفاع ۳۰ سانتی متر و “سیزان ۵ اکستند” با ابعاد ساخت ۴۰ در ۴۰ در ارتفاع ۷۰ سانتی متر از مدل های جذاب برای خرید پرینتر سه بعدی در این دسته هستند.

dsrials
:: خرید پرینتر ۳ بعدی با تکنولوژی رزینی با توجه به بودجه ی شما:

با توجه به بودجه، شما در این دسته می توانید از سه مدل مختلف انتخاب کنید. مدلهای با منبع نور DLP، مدلهای با منبع نور LCD موسوم به MSLA و مدل های با منبع نور لیزر یا sla .

خرید پرینتر 3 بعدی DLP

:: پرینترهای سه بعدی DLP

 • برای مدلهای DLP انتخاب های زیادی دارید، بسته به برند، سایز و نوع منبع نور، در تاریخ نگارش این مقاله، می توانید در محدوده قیمتی ۳۰ میلیون تا ۱ میلیارد تومان انتخاب داشته باشید.

از مدلهای موجود سی زان در این دسته می‌توان “مدل سی زان آروشا رومیزی” و مدل “سی زان آروشا صنعتی” را برشمرد. مدل های با کیفیت دیگری از سایر برندهای ایرانی نیز در این دسته قرار می گیرند.

خرید پرینتر سه بعدی MSLA

:: پرینترهای سه بعدی MSLA

برای مدل های MSLA به واسطه قیمت مناسب تر، انتخاب های فراوانی در بازار ایران وجود دارد.

 • در تاریخ نگارش این مقاله، بسته به سایز و رزولوشن صفحه LCD، قیمت این مدل ها در بازه قیمتی ۱۵ تا ۳۰۰ میلیون تومان است.

برندهای چینی Creality ، Anycubic و Wanhao در مدل ها و سایزهای مختلف و مدل های (کم و بیش موجود) اروپایی از برندهای Prusa و Zortrax در بازار ایران در دسترس هستند.

مدل های “آروشا ۴K” و “آروشا ۸K” از مدل های جدید شرکت سی زان در این دسته هستند.

:: خرید پرینتر ۳ بعدی با تکنولوژی SLS با توجه به بودجه شما:

با توجه به قیمت بالا و بازار کار محدود و مقرون به صرفه نبودن، مدلهای SLS زیادی در بازار ایران یافت نمی شود. مدل رومیزی OpenSLS از مدل هایی است که با توجه به قیمت مناسب تر می تواند یکی از انتخاب های شماباشد. مدل Fuse نیز یک مدل دسکتاپ نسبتاً خوش قیمت نسبت به مدل های موجود در بازار است که می توان با کمی جستجو یا ثبت سفارش به آن دسترسی داشت.

علاوه بر این، یک شرکت دانش بنیان ایرانی نیز یک مدل پرینتر سه بعدی با تکنولوژی SLS را در سبد محصولی خود دارد.

 

:: خرید پرینتر ۳ بعدی با تکنولوژی SLM با توجه به بودجه شما:

پرینترهای سه بعدی SLM نیز به واسطه تجهیزات به کار رفته و نوع تکنولوژی، از قیمت بالایی نسبت به سایر تکنولوژی ها برخوردار هستند لذا به غیر از محصول یک شرکت دانش بنیان ایرانی، مدل های خارجی به صورت عادی در بازار ایران در دسترس نیستند. 

۴ . با توجه به نیاز و مهارت شما آیا نیاز به خدمات پس از فروش و پشتیبانی دارید؟

قسمت پایانی این نوشته، ویژه افرادی است که پرینتر سه بعدی را جهت استفاده در یک کسب و کار یا مرکز آموزشی تهیه می کنند. افرادی که صرفاً جهت انجام یک پروژه دانشجویی یا علاقه به تجربه ساخت، کیت پرینتر سه بعدی تهیه می‌کنند نیاز و دغدغه‌ای برای خدمات پس از فروش و پشتیبانی ندارد.

در بعضی از تکنولوژی ها به دلیل وجود نداشتن نمونه داخلی و یا فاصله زیاد کیفیت محصول و نبود امکانات و آپشن های حیاتی در مدل های داخلی، مخاطبان ناگزیر مجبور به تهیه مدلهای خارجی هستند و چاره‌ای جز سازش با مخاطرات عدم دریافت خدمات پس از فروش و پشتیبانی ندارند. اما در بعضی از تکنولوژی ها مثل FDM و مدلهای رزینی، فاصله کیفیت محصولات داخلی و خارجی زیاد نیست و شما می توانید با بررسی کیفیت، قیمت و سابقه خدمات پس از فروش و مسئولیت پذیری شرکت های ایرانی، محصولات داخلی را انتخاب کنید.

چرا که دریافت خدمات پس از فروش و پشتیبانی برای مدل های خارجی ممکن نیست و قطعاً در آینده شما را به دردسر خواهد انداخت. برای مثال قطعات بعضی از مدل های چینی مثل Wanhao  و یا دستگاه آمریکایی Makerbot که حدود چهار سال پیش در بازار ایران موجود بودند به دلیل توقف تولید شدن و یا عدم واردات، موجود نیستند. دارندگان این مدل ها اجباراً باید آنها را کنار بگذارند!

احتمالاً همین اتفاق هم برای مدل‌های چینی جاری مثل Creality و Anycubic که در حال حاضر در بازار ایران موجود هستند خواهد افتاد. چرا که این شرکت ها به سرعت و ماهانه در حال معرفی مدلهای جدید بوده و چند سال آینده خبری از قطعات مدل های فعلی موجود در بازار نخواهد بود!

در مورد خدمات پشتیبانی، ما در سی زان حتی خدمات پس از فروش مربوط به مدل های نسل اول تولیداتمان (حدود ۱۰ سال پیش) را هم انجام می دهیم. 

چکیده مطلب:

 • پرینتر سه بعدی یک کالای تخصصی است، لذا برای خرید آن باید کمی تحقیق و جستجو کنید. یا از مشاوره فردی با تجربه قبلی، کمک بگیرید.
 • بسته به میزان یا نوع نیازتان، شاید نیاز به خرید یک پرینتر سه بعدی نداشته باشید و استفاده از خدمات چاپ سه بعدی برای شما مناسب تر باشد.
 • چاپ سه بعدی روش ها و تکنولوژی های مختلفی دارد که بسته به کاربردی که نیاز دارید باید محصولی از آن نوع تکنولوژی انتخاب کنید.
 • مدل های همسان در تکنولوژی، گاهی قیمت های متفاوتی دارند، هیچ ارزانی بی دلیل نیست. باید با توجه به کاربرد و بودجه مدنظرتان، دستگاهی با خروجی و امکانات مناسب انتخاب و استفاده کنید.
 • چاپگر سه بعدی دستگاهی است که نیاز به پشتیبانی و خدمات پس از فروش دارد. اگر تجربه و مهارتی در زمینه چاپ سه بعدی و تعمیرات آن ندارید، منطقی است که از مدل های با کیفیت و پشتیبانی معتبر ایرانی تهیه کنید.

در نهایت برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره زیر برای دریافت مشاوره رایگان استفاده کنید.

پشتیبانی

نیاز به مشاوره دارید؟
۵۶۸۲۳۲۸۰ – ۰۲۱

line y 1

۰۹۳۵۴۶۰۹۰۶۳
۰۹۰۱۳۳۸۶۴۵۳

اینستاگرام
واتساپ
تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up