بخش اول: سیر تا پیاز خرید پرینتر سه بعدی

خرید پرینتر سه بعدی مثل خرید هر کالای دیگر نیازمند بررسی و تحقیق است. با این تفاوت که در اینجا شما با یک کالای تخصصی مواجه هستید که باید بر اساس نیازهایتان، انتخاب صحیحی از میان تکنولوژی‌های مختلف و سپس برندهای گوناگون انجام دهید.

در این مطلب سعی می کنیم در انتخاب پرینتر سه بعدی متناسب با نیاز و بودجه تان به شما کمک کنیم. نگارنده سعی کرده در نگاهی بی‌طرفانه، صرفاً مخاطب را در خرید پرینتر سه بعدی مناسب یاری کند.

پس از مطالعه این سلسله مطالب (سه بخش)، پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

شما چه نیازی به پرینتر سه بعدی دارید؟
کدام تکنولوژی چاپ سه بعدی برای شما مناسب است؟
با توجه به بودجه شما، کدام مدل و برند پرینتر سه بعدی مناسب کار شما است؟
با توجه به نیاز و مهارت شما، آیا نیاز به خدمات پس از فروش و پشتیبانی دارید؟

۱. سوال اساسی: شما چه نیازی به پرینتر سه بعدی دارید؟ (اصلاً نیازی به خرید پرینتر سه بعدی دارید؟)

این یک سوال بسیار مهم است! شما برای چه کاربرد و نیازی می خواهید پرینتر سه بعدی تهیه کنید؟ آیا نیاز شما یک نیاز پیوسته و دائمی است یا قرار است گهگاه از دستگاه استفاده کنید؟
اگر قرار است گهگاه و یا صرفاً برای انجام یک پروژه کوتاه از پرینتر سه بعدی استفاده کنید، بهتر است به جای خرید پرینتر سه بعدی به دریافت خدمات چاپ سه بعدی فکر کنید. با این کار علاوه بر اینکه هزینه ی زیادی را برای خرید دستگاه متحمل نمی شوید، پروژه چاپ سه بعدی را به فرد یا مجموعه ی با تجربه کافی می سپارید تا نمونه شما را باکیفیت و مهارت بالاتر برایتان انجام دهند. تا شما بخواهید به مهارت آنها برسید باید زمان و هزینه زیادی را متحمل شوید!

:: برای دریافت خدمات چاپ سه بعدی می توانید پروژه خود را به “سامانه آنلاین سفارش چاپ سه بعدی پرینت استور” سفارش دهید.

سامانه آنلاین چاپ سه بعدی

در حالتی که شما پروژه های متعدد طراحی و چاپ سه بعدی را دارید قطعاً یک کاندیدای مناسب برای خرید پرینتر سه بعدی خواهید بود و می توانید ادامه این متن را با دقت بخوانید.

:: اگر کاربرد یا نیاز خاصی در ذهن ندارید و علاقمند هستید تا با کاربردهای پرینتر سه بعدی آشنا شوید قسمت “کاربرد های پرینتر سه بعدی” سایت ما را مطالعه کنید.

۲. کدام تکنولوژی چاپ سه بعدی برای شما مناسب است؟

چاپ سه بعدی با روش ها و تکنیک های مختلفی انجام می شود. از ساخت قطعه با سفت کردن مایعات تا همجوشی لیزری و ذوب کردن پلاستیک. بهتر است قبل از هر چیزی، یک آشنایی حداقلی با روشهای مرسوم چاپ سه بعدی داشته باشید. برای آشنایی سریع و مقدماتی با روشهای مرسوم چاپ سه بعدی ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

پس از آشنایی با روش ها و تکنولوژی های چاپ سه بعدی، باید مشخص کنید که برای رفع چه نیازی می خواهید از پرینتر سه بعدی استفاده کنید و الزامات مورد نیاز شما چه خواهد بود؟

به عنوان یک نکته مهم و اساسی باید بیان کنیم که تکنولوژی FDM (ذوب پلاستیکی و ساخت لایه به لایه با نازل) در مجموع؛ ارزان ترین، در دسترس ترین و تقریباً بی دردسر ترین روش چاپ سه بعدی است، بنابراین هر جا که بتوانیم نیازمان را با این روش رفع کنیم قطعاً انتخاب اول ما خواهد بود!

در ادامه بعضی نیازهای شایع را مطرح و تکنولوژی مناسب آنها را معرفی می کنیم.

چاپ سه بعدی دقت بالا
::> نیاز به چاپ سه بعدی با دقت بالا دارید؟

برای پاسخ به نیاز باید مشخص کنیم منظور از دقت بالا، چقدر است؟
اگر دقت ۰٫۱ تا ۰٫۲ میلیمتر برای شما کافی است، گزینه اول، تکنولوژی FDM خواهد بود. اگر دقت های زیر ۰٫۱ میلیمتر مدنظر شماست، با توجه به امکانات و قیمت های بازار ایران، به ترتیب تکنولوژی های SLA (رزینی)، SLS و Polyjet مناسب کار شما خواهد بود.

نکته: روش SLA (رزینی) به زیر دسته های مختلفی تقسیم می شود. در مقاله “پرینتر های سه بعدی رزینی، کوتاه و جامع” همه ی این روش ها را توضیح داده ایم.

قطعات ریز چاپ سه بعدی
::> نیاز به چاپ قطعات خیلی ریز و با جزئیات مثل پین دارید؟

نیاز به چاپ قطعات خیلی ریز و با جزئیات مثل پین دارید؟ اگرچه تکنولوژی FDM با تعویض نازل و قرار دادن نازل های با قطر کمتر، توانایی چاپ با جزئیات بالاتر را دارد، ولی در قطعات خیلی ریز به دلیل رفتار ترموپلاستیک (مواد اولیه پرینترهای FDM) لایه ها به خوبی سرد نمی شوند و به صورت صحیح روی هم قرار نمی گیرند. لذا برای برآوردن این نیاز به ترتیب باید از تکنولوژی های SLA و SLS و Polyjet استفاده کنیم.

bigprint
::> نیاز به چاپ قطعات بزرگ با پرینتر سه بعدی دارید؟ (خرید پرینتر سه بعدی سایر بزرگ)

به غیر از تکنولوژی DLP و MSLA ، از زیر مجموعه های تکنولوژی SLA (رزینی)، که در حال حاضر توان چاپ قطعات بزرگ را ندارند، (قطعات بزرگ یعنی اندازه های بزرگتر از ۵۰ سانتی متر) بقیه روش های رایج، توان چاپ قطعات بزرگتر به صورت یکپارچه را دارند و بسته به دقت و جنس متریال مورد نظر، می توان از هر کدام از این روشها استفاده کرد.
همانطور که پیشتر هم گفته شد در صورتی که روش FDM دقت و متریال مورد نظر را پشتیبانی کند، به دلیل در دسترس بودن و ارزان تر بودن، انتخاب اول ما خواهد بود.

قالب گیری با چاپ سه بعدی
::> نیاز به قالب گیری قطعات چاپ سه بعدی شده دارید؟

برای قالب گیری قطعات با پرینتر سه بعدی، دو روش وجود دارد:

روش اول: قالب گیری از قطعه مادر (Base) :
اگر قرار باشد از قطعه به عنوان نمونه بیس، که قرار است از روی آن قالب بگیریم، استفاده شود تقریباً از همه روش های چاپ سه بعدی می توانیم استفاده کنیم.
مواردی مثل قالب گیری سرد با سیلیکون یا موارد مشابه قالب گیری شن و ماسه برای قطعات با ریخته گری مذاب، قالب گیری با گچ و …
برای آشنایی با کاربرد ساخت قالب شن و ماسه برای ریخته گری می توانید مطلب زیر را مطالعه کنید:

ضمناً اگر به قالب گیری سرد علاقه مند هستید می توانید “آموزش قالب گیری با سیلیکون” را مشاهده کنید:

روش دوم: ساخت قالب فدا شونده (Direct Casting):
این روش برای ساخت قطعات بسیار دقیقِ ریز و با جزئیات و ظرافت بالا و البته قطعاتی که درآوردن آنها از قالب، بدون خراب شدن، ممکن نیست به کار برده می شود.
از کاربردهای این مورد می توان به ساخت طلا و جواهرات پیچیده و با دقت و جزئیات بالا و ساخت نمونه های درمانی در دندانپزشکی و یا ساخت قطعات فلزی ظریف پیچیده و با دقت بالا اشاره کرد.
در دو کاربرد اول (جواهرسازی و دندانپزشکی) معمولاً به ترتیب از روشهای چاپ رزینی SLA، پلی جت و گاه SLS استفاده می شود و در مورد آخر یعنی ساخت قطعات دقیق فلزی علاوه بر این روشها، گاهی از روش FDM استفاده می شود، خصوصاً موقعی که اندازه قطعات بزرگ باشد و ساخت با روش های دیگر صرفه اقتصادی نداشته باشد.

چاپ سه بعدی فلزی
::> نیاز به چاپ سه بعدی با متریال فلزی دارید؟

وقتی صحبت از چاپ سه بعدی فلزی می شود اولین گزینه ها تکنولوژی های SLM و SLS هستند. در هر دو مورد، قطعه فلزی با پودر فلز و به صورت مستقیم ساخته می شود.
روشهای ساخت قطعه فلزی با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی به صورت غیرمستقیم هم وجود دارند. همانطور که در بخش قبلی توضیح داده شد این روشها با استفاده از شن و ماسه و سپس ریخته گری مذاب و یا قالب سرامیکی و ریخته گری مواد مذاب و غیره انجام می شود که تقریباً همه روش های چاپ سه بعدی برای آنها، کارا است.

پشتیبانی

نیاز به مشاوره دارید؟
۵۶۸۲۳۲۸۰ – ۰۲۱

line y 1

۰۹۳۵۴۶۰۹۰۶۳
۰۹۰۱۳۳۸۶۴۵۳

اینستاگرام
واتساپ
تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up