ساخت هدایای تبلیغاتی و دکوری با پرینتر سه بعدی

ساخت هدایای تبلیغاتی و دکوری
با پرینتر سه بعدی

راهنمای درآمدزایی با پرینتر سه بعدی

 • حداقل سرمایه مورد نیاز: ۲۵ میلیون تومان (۶۵۰ دلار)
 • مهارت ها و ابزار مورد نیاز: تسلط به نرم افزار طراحی سه بعدی، یک دستگاه پرینتر سه بعدی، میز و لوازم اداری، وبسایت و صفحه ی اینستاگرام، ابزارآلات ساده ی فنّی
 • درآمد ماهانه: ۲۰ میلیون تومان (۵۰۰ دلار)
 • مشتری ها: شرکت و کسب و کارها، فروشندگان لوازم تزئینی

راه اندازی ( ایجاد) کسب و کار ساخت هدایای تبلیغاتی و دکوری به کمک پرینتر سه بعدی

انسان ها در هر مقام و موقعیتی که باشند هدیه را دوست دارند. هدیه نشان دهنده علاقه و محبتِ طرفِ هدیه دهنده بوده و باعث می‌شود تا هدیه گیرنده، حس خوبی پیدا کند. در صنعت تبلیغات و بازاریابی، هدایای تبلیغاتی جایگاه خاصی دارند و کانون ها و شرکت های تبلیغاتی اغلب کاتالوگ مفصلی از هدایای تبلیغاتی را به مشتریان پیشنهاد می دهند. یک هدیه تبلیغاتیِ جذاب و خلاقانه می‌تواند با ماندگاری در ذهن مشتری، یا منتهی به خرید شود یا با تقویت برند مجموعه هدیه دهنده در ذهن مشتریان، آنها را به سفیران مبلغ خود تبدیل نماید.

امروزه استفاده از اقلام تبلیغاتی مانند خودکار، فلش مموری، پرچم، کیسه های نایلونی و پارچه ای در رویداد هایی مثل نمایشگاه ها یا همایش‌ها مرسوم است. تمام اقلام ذکر شده به دلیل کثرت استفاده دیگر برای مشتریان از جذابیت بالایی برخوردار نیستند. استفاده از چاپگر سه بعدی و ظرفیت‌های آن در زمینه طراحی و ساخت هدایای خلاقانه می تواند به شکل گیری یک کسب و کار جدید منتهی شود که از بازار بزرگ و مشتاقی برخوردار است.

نمونه ای از کاربرد پرینتر سه بعدی در ساخت هدایای تبلیغاتی

چرا باید برای ساخت هدایای تبلیغاتی و دکوری
از پرینتر سه بعدی استفاده کنیم؟

 • طراحی و ساخت نمونه های خلاقانه
 • امکان تولید نمونه در تیراژ پایین و بالا
 • سرعت در طراحی و ساخت نمونه های جدید
 • امکان ساخت هدایای ویژه ی یک مشتری
 • ساخت پروژه های با محدودیت زمانی خاص
 • امکان ساخت هدایا با جنس های مختلف (پلاستیک – شمع – رزین – بتن – پلی استر – سفال و …)

در ادامه ی این نوشته سعی می کنیم با کلیه الزامات راه اندازی کسب و کار ساخت هدایای تبلیغاتی و دکوری آشنا بشویم:

مشتریان و مخاطبین بالقوه کسب و کار ساخت هدایای تبلیغاتی و دکوری با پرینتر سه بعدی کدامند؟

هر کسب و کاری که برای خودش استراتژی تبلیغاتی داشته باشد می تواند مخاطب این کسب و کار باشد. به دلیل آن که امکان ساخت انواع هدیه ارزان قیمت و نیز گران قیمت و نفیس به کمک پرینتر سه بعدی وجود دارد، طیف متنوعی از مشتریان با هر سطح از بودجه می توانند مشتری بالقوه این کسب و کار باشند؛ از یک مغازه محلی گرفته تا شرکت های بزرگ.

۱- غرفه داران رویدادهای نمایشگاهی: شرکت کنندگان در نمایشگاه ها اغلب مجموعه هایی هستند که هم به لحاظ توان مالی در سطح قابل قبولی قرار دارند هم برای مباحث تبلیغاتی حاضر به هزینه کردن می باشند. از این رو در صورت ارائه یک پیشنهاد جذاب و نوآورانه، مستعد پذیرفتن آن هستند.

۲- آژانس ها و موسسات تبلیغاتی: این دسته از مشتریان به دلیل آنکه با بازار هدایای تبلیغاتی آشنایی کامل دارند می توانند مخاطب خوبی برای این کسب و کار باشند. از طرفی به دلیل تکراری شدن لیست هدایای تبلیغاتی مرسوم مانند خودکار و کیف و فلش مموری و غیره، به دنبال هدایای جدید هستند تا بتوانند مشتریان جدید و بیشتری را به دست آورند، در نتیجه مستعد پذیرفتن پیشنهادات جذاب و خلاقانه هستند.

۳- شرکت های نیازمند اشیا و لوازم دکوری خاص: به عنوان مثال یک شرکت تجاری را در نظر بگیرید که می خواهد برای لابی مجموعه خود یا دفتر فروشش یک دکور یا شیء با قابلیت جلب توجه نگاه‌ها تهیه کند. قطعاً چنین شرکتی از یک ایده جذاب استقبال می‌کند. ایده جذاب می تواند یک مجسمه و تندیس مرتبط با کسب و کار آن شرکت یا نقشه برجسته جهان باشد که به وسیله نورپردازی تزیین شده است.

هدایای تبلیغاتی ساخته شده به کمک پرینتر سه بعدی باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

اولین و مهمترین ویژگی، خلاقیت است!
یک هدیه خلاقانه می‌تواند اثر بسیار زیادی بر روی مخاطب بگذارد و به دلیل توانایی پرینتر سه بعدی در ساخت هر وسیله ای، می‌توان و باید از این قابلیت به خوبی استفاده نمود.

دومین ویژگی مربوط به قیمت است!
با توجه به نوع هدیه، لازم است تا طرحی انتخاب شود که از نظر قیمت برای مشتری مقرون به صرفه باشد. اگر هدیه تبلیغاتی برای اهدا به تعداد زیادی مشتری در نظر گرفته شده باشد لازم است تا طرح‌های انتخاب شود که میزان مواد مصرفی و مدت زمان ساخت آنها و همچنین روند ساخت کمک پرینتر سه بعدی در کمترین مقدار باشد تا مبلغ آن برای مشتری مناسب باشد.
همچنین برای هدایای خاص و دکوری نیز باید پارامتر قیمت مورد بررسی و کنترل باشد تا مبلغ آن مورد پذیرش مشتری واقع گردد.

نوع و جنس مواد اولیه مناسب برای ساخت هدیه تبلیغاتی هم باید مورد توجه باشد!

به عنوان مثال اگر هدیه تبلیغاتی در محیط خارج از اتاق و در معرض تابش آفتاب است بهتر است از فیلامنت های مقاوم به گرما مانند ای بی اس استفاده شود.

بهره گیری از فیلامنت های دارای جلوه های ویژه مانند فیلامنت های شب تاب (فلورسنت) یا طرح مرمر و چوب نیز می تواند باعث تولید هدایای متفاوت شود. امکان شخصی سازی هدیه تبلیغاتی برای مشتری مانند درج لوگو یا عنوان یا آدرس وبسایت یا بارکد دوبعدی (کیو آر کد QRcode) نیز قابلیت دیگری است که در انتخاب طرح می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

چگونه می توان فایل های مناسب برای ساخت هدایای تبلیغاتی به کمک پرینتر سه بعدی را تهیه نمود؟

به دو روش می توان این فایل ها را به دست آورد. اول اینکه خودتان طراحی کنید که این روش مستلزم آشنایی و تسلط به نرم افزارهای طراحی سه بعدی است. روش دوم استفاده از سایتهای مخزن دانلود فایل های مناسب چاپ سه بعدی می باشد. در این سایت ها طرح های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان از آنها برای ساخت هدایای تبلیغاتی استفاده کرد.

اگر طراحی بلد باشید می توانید از این سایت ها برای گرفتن ایده هم کمک بگیرید و با ادغام یا تغییر طرح ها به طرح های جدید برسید.

نرم افزار های تخصصی طراحی و ساخت هدایای تبلیغاتی کدامند؟

برای این کار نرم افزار تخصصی وجود ندارد و تقریباً از هر نرم افزار طراحی سه بعدی می شود استفاده نمود. طبعاً بسته به شکل قالب یا بیس باید از نرم افزارهای پیشرفته تری استفاده کرد.

لیست بعضی از این نرم افزارها در ادامه آماده است.

 • سالیدورکز (solidworks) ، برای طراحی مدل های پیچیده
 • کتیا (catia) ، برای طراحی سطوح با پیچیدگی بالا
 • مایا و تری دی مکس ، برای طراحی کارهای هنری
 • زی براش (Zbrush) ، برای طراحی مدل های تندیس و مجسمه
 • ۱۲۳D Design طراحی مدل های غیرپیچیده و با رابط کاربری ساده برای مبتدیان

بررسی موردی یک هدیه تبلیغاتی و قیمت و اعداد آن

پایه نگهدارنده (استند) تلفن همراه یک هدیه تبلیغاتی مناسب است. امروزه تقریباً همه ما به یکی از این پایه های نگهدارنده نیاز داریم تا در مواقعی که از گوشی خود استفاده نمی کنیم آن را بر روی پایه قرار دهیم تا روی میز و محل کارمان رها نباشد. استفاده از این پایه ها برای تماس های تصویری هم کاربرد زیادی دارد.

طرح مورد نظر به صورت تاشو طراحی شده و فضای بسیار کمی را اشغال می کند. همچنین مواد اولیه و زمان کمی برای ساخت آن مصرف می شود. وزن این طرح ۷ گرم بوده و ۴۵ دقیقه برای ساخت آن زمان لازم است. به کمک یک پرینتر سه بعدی اف دی ام معمولی با میز کار ۲۰ در ۲۰ سانتی متری، در یک شبانه روز می توان ۳۲ عدد از آنها را ساخت. هر طرح اگر با مواد اولیه PLA ساخته شود به ۶ هزار تومان و اگر با ABS ساخته شود ۲۵۰۰ تومان هزینه برای مواد اولیه نیاز دارد. یعنی کل هزینه مواد اولیه عددی بین ۱۹۲ یا ۸۰ هزار تومان در شبانه روز خواهد بود. هر کدام از این پایه ها را در بازار به راحتی می توان از ۱۰ هزار تا ۳۰ هزار تومان فروخت. مشاهده می کنید که حاشیه سود بسیار خوبی در این کار وجود دارد با یک حساب سرانگشتی می‌توان به سود ماهیانه حداقل سه میلیون و ۸۴۰ هزار تومان تا حداکثر ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

همه این محاسبات با فرض در اختیار داشتن یک دستگاه پرینتر سه بعدی است و طبعاً در صورتی که یک مزرعه (فارم Farm) پرینتر سه بعدی داشته باشید امکان تولید بسیار بیشتر و نیز ارائه تخفیف بیشتر به مشتریان و در نتیجه گرفتن سفارش بیشتر از آنها را خواهید داشت.

برای راه اندازی این کسب و کار به چه مهارت ها و امکاناتی نیاز دارید؟

به غیر از یک چاپگر سه بعدی، امکانات خاص دیگری نیاز نیست. البته برای بازاریابی و ارائه نمونه کارها به مشتریان و مجاب کردن آنها، داشتن یک وب سایت خوب می تواند اثربخش باشد. آشنایی و تسلط به حداقل یکی از نرم افزارهای طراحی هم می‌تواند به شما در ارائه طرح‌های بهتر و یا سفارشی کردن طرح های موجود مانند اضافه کردن لوگوی مشتری به طرح، کمک نماید.

از آنجا که کسب و کار ساخت هدایای تبلیغاتی و دکوری جزئی از صنعت تبلیغات است، مهارت بازاریابی و ارتباط با مشتریان هم جزئی جدایی ناپذیر از این کسب و کار می باشد که لازم است در این زمینه مهارت خود را تقویت نمایید.

چگونه می شود به مشتریان مستعد این کسب و کار دسترسی پیدا نمود؟

دو روش برای دسترسی به مشتریان این کسب و کار وجود دارد. اولین روش بصورت حضوری و ارائه نمونه کار به مشتریان است که در هر رویداد نمایشگاهی، امکان پیدا کردن این مشتریان وجود دارد. پیشتر گفته شد که غرفه داران نمایشگاهها، مخاطبین خوبی برای این کسب و کار هستند. همچنین اغلب نمایشگاهها دارای وب سایتی هستند که اطلاعات شرکت کنندگان در آن درج شده است. این لیست در کتابی که برای اکثر نمایشگاهها چاپ می شود هم وجود دارد که می توانید با خرید این کتاب یا بررسی وب سایت نمایشگاه به لیستی از مشتریان بالقوه دسترسی پیدا کرده و از طریق تلفن یا ایمیل با آنها تماس بگیرید.

روش دیگر برای یافتن مشتریان، بررسی وب سایت شرکتها و موسسات تبلیغاتی است که از طریق اینترنت به راحتی می توان تعداد زیادی از آنها را پیدا کرد. این موسسات، خودشان مشتریان بالقوه زیادی را می شناسند که مخاطبِ محصولاتِ کسب و کارِ ساخت هدایای تبلیغاتی و دکوری هستند.

در هر دو مورد، وجود یک وب سایت باکیفیت که حاوی تصویر و ویدئوی هدایای پیشنهادی باشد می تواند تاثیر زیادی در فروش داشته باشد. طبعاً استفاده از تکنیک های سئو برای وب سایت یاد شده شما را به مشتریان بیشتری در اقصی نقاط ایران معرفی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید