پرینتر سه بعدی و نمونه سازی اولیه

مهمترین توانایی انسان، قدرت طراحی اوست. بوسیله طراحی می توان خلاقیت ها و افکار و ایده ها را سازماندهی نموده و در مسیر ساخت اشیاء و فناوری های جدید بکار گرفت.

طراحی شامل یک مرحله ذهنی و یک مرحله عملی ست. پس از خطور نمودن یک ایده به ذهن انسان، تجسم آن به شکل نوشتار، فرمول، نمودار، طرح و محاسبات بر روی کاعذ یا ابزارهایی کمکی مانند رایانه می آید. پس از نهایی شدن ایده اولیه نوبت به ساخت و تولید می رسد. امروزه رشته ای تحصیلی-کاری و با همین عنوان وجود دارد. در مرحله ساخت و تولید، با ساخت نمونه های مختلف و بصورت مرحله به مرحله، اشکال و ایرادات احتمالی برطرف می شود تا به طرح ساخته شده نهایی برسیم. این بخش از روند ساخت و تولید (یعنی ساخت نمونه های اولیه بمنظور برطرف کردن اشکالات) عموماً روالی کند، زمان بر و مستلزم صرف هزینه بسیار است.

با کمک پرینتر سه بعدی می توان روند ساخت نمونه (های) اولیه را تسریع نموده و در هزینه ها صرفه جویی بسیار نمود. با ساخت نمونه اولیه می توان به مدلی از طرح نهایی، یعنی آنچه قرار است در عمل ایجاد شود، رسید. با بررسی نمونه اولیه ساخته شده، امکان برطرف نمودن نواقص یا ایجاد ارتقاء و توسعه میسر می شود.

ساخت نمونه اولیه در صنایع و مشاغل مختلف کاربرد دارد. بعنوان مثال در صنعت ساخت کفش، یا چینی سازی می توان با تولید نمونه های اولیه و قبل از تولید نهایی، نظر سایر طراحان و افراد تاثیر گذار را جویا شد. حتی می توان با داشتن یک نمونه اولیه خوب، نسبت به جلب نظر مدیران یا سرمایه گذران اقدام نمود.

از این منظر شاید بتوان مهمترین رسالت پرینترهای سه بعدی را بیش تولید یا نمونه سازی اولیه Prototyping دانست. ساخت نمونه اولیه با پرینتر سه بعدی هم به لحاظ زمان و هم به لحاظ هزینه صرف شده برای ساخت (بدلیل مواد اولیه ارزانتر) از توجیه بالایی، در مقایسه با روشهای عادی، برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up