کاربرد پرینترهای سه بعدی در طراحی و مهندسی

با آزادی کامل طراحی کنید

و  طراحی را بارها در هر مرحله تکرار کنید

پرینتر سه بعدی به شما اجازه خواهد داد تا جسورانه به طراحی بپردازید و با خیال راحت نمونه های اولیه
خود را بسازید. با ساخت نمونه های اولیه، اشکالات طراحی را بشناسید و تنها در چند ساعت آنها را رفع کنید.

فارغ از محدودیت های روش های سنتی، ساختارهای پیچیده و مشکل را با پرینتر سه بعدی بسازید.

طراحی  |  نمونه سازی دقیق  | مهندسی  |  نمونه اولیه  | مدلسازی

چرا برای طراحی مهندسی از پرینتر سه بعدی استفاده کنیم؟

  • چاپ سه بعدی زمان فرایند طراحی را از ماه به چند روز کاهش می دهد.
  • به سرعت می توانید همه چیز را تست کنید و اشکالات طراحی را پیدا کنید. بدون نگرانی از هزینه های بالای ساخت مجدد.
  • مهندسین می توانند با سرعت بیشتری روی قطعه های طراحی شده و چاپ سه بعدی شده به بحث بپردازند و آنها را پیش از تولید نهایی برای بازاریابی تبلیغاتی استفاده کنند.
  • ساخت مدل های بسیار پیچیده، بسیار ساده خواهد بود.
  • قبل از ساخت قالب همه چیز را با کارفرمایتان چک کنید.

علوم مهندسی همواره از مهمترین رشته های مربوط به توسعه و پیشرفته و شریف بوده اند. مهندسین پیوسته برای کشف و شهود و جان بخشیدن به ایده هایشان نیازمند ابزار بودند. از ابزارهای ساده گرفته تا ابزارهای پیشرفته همه و همه در خدمت مهندسین قرار گرفتند تا بتوانند محصول نهایی یا نمونه اولیه از محصول شان را تولید کنند.
تکنولوژی چاپ سه بعدی از به‌روزترین امکاناتی است که به عنوان ابزاری کارآمد و مفید در اختیار مهندسین و علوم مهندسی قرار گرفته است. حالا علاوه بر اینکه ساخت نمونه اولیه از یک ایده و یا محصول به راحتی و سرعت بالا و هزینه پایین برای مهندسین میسر شده حتی در مواردی تنها راه ساخت محصول نهایی تنها با استفاده از چاپگرهای سه بعدی ممکن خواهد بود!

طراحان و مهندسان چرا باید از پرینتر سه بعدی استفاده کنند؟

استفاده از پرینتر سه بعدی در مهندسی

طراحی مفهومی اولیه

ابتدایی ترین ایده های ذهنی خود را از روی کاغذ به روی میزتان منتقل کنید. بارها و بارها بسازید تا مطمئن شوید همه چیز طبق میل شما است.

کاربردهای پرینتر سه بعدی در مهندسی

چک کردن شکل و طرح

سایزها، فرم ها و نسبت ها را بارها و بارها چک کنید تا موقعی که همه چیز درست باشد. هرگونه نقص طراحی را برطرف کنید.

نمونه سازی عملیاتی چاپگرهای سه بعدی

نمونه های عملیاتی

تناسب و عملکرد طراحیتان را بصورت کاملا حقیقی بررسی و تست کنید. تنظیمات نهایی طراحی را تقریبا بدون هیچگونه هزینه اضافی اعمال کنید.

با فراگیر شدن تکنولوژی چاپ سه بعدی کاربردهای آن در رشته های مختلف در حال توسعه است و این ابزار ها در حال تبدیل شدن به ابزارهای ساخت و تولید بین رشته هستند. روش های ساخت جدید با چاپگرهای سه‌بعدی و فراگیر شدن آنها در صنعت باعث شده تا پرینترهای سه بعدی به عنوان ابزاری کارآمد و پرکاربرد در صنعت مطرح شود و به تب با توجه به فراگیر شدن این نیاز مهندسین در رشته های مختلف نیازمند فراگیری و آشنایی با روش های ساخت و تولید با چاپ سه بعدی هستند.
برای آشنایی بیشتر با نیاز آینده صنعت به تکنولوژی چاپ سه بعدی و میزان اهمیت آن در مورد صنعت ۴ تحقیق کنید

پرینتر سه بعدی در کدام رشته مهندسی کاربرد دارد؟

هر جا که بنا بر ساخت و تولید باشد پرینترهای سه بعدی کاربرد خواهند داشت با توجه به اینکه اکثر رشته های مهندسی مستقیماً یا به صورت غیر مستقیم با ساخت و تولید مرتبط هستند، بنابراین چاپ سه بعدی در آنها کاربردی خواهد بود در ادامه به بعضی از این رشته ها و کاربرد ها اشاره می کنیم.

 

  • کاربرد پرینتر سه بعدی در مهندسی مکانیک

مهندسین مکانیک یکی از پایه های اصلی در طراحی و ساخت ماشین آلات و ابزار ها هستند آنها با استفاده از نرم افزارهای طراحی و تحلیل مثل سالیدورکس،کتیا، آباکوس و … ماشین ابزار یا محصول مورد نظر را طراحی می کنند و پس از آن اقدام به تولید آن محصول می کنند. فاصله بین این دو تست یعنی طراحی در نرم افزار و ساخت نمونه نهایی می تواند به وسیله پرینتر سه بعدی و ساخت نمونه اولیه انجام شود. بنا به نیاز، قطعه مورد نظر می تواند با تکنولوژی های ساخت پلاستیک فلز رزین و یا غیره انجام شود.

 

  • کاربرد پرینتر سه بعدی در مهندسی هوا و فضا

ساخت نمونه های اولیه و حتی نهایی پروازی، قطعات مربوط به ماهواره ها و موشک ها از کاربردهای شایع به وسیله پرینترهای سه بعدی است. به واسطه طراحی خاص و تیراژ پایین تولید در قطعات مربوط به صنایع هوافضا، تعداد زیادی از آنها توسط چاپگرهای سه بعدی فلزی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تولید می شوند.
برای نمونه می توانید این مطلب پیرامون ساخت قطعات ایستگاه فضایی را مطالعه کنید.

 

  • کاربرد پرینتر سه بعدی در مهندسی عمران

یکی از کاربردهای اصلی در رشته عمران ساخت بنا با استفاده از چاپگرهای سه بعدی و به وسیله بتن است. شاید شگفت انگیز به نظر بیاید ولی ساخت بناها و ساختمان با استفاده از پرینترهای سه بعدی بتن در آینده به امری بدیهی و شاید حتی تنها روش به صرفه ساخت خانه و بنا تبدیل شود. همین امروز نیز شرکت های زیادی در حال ساخت پروژه های کوچک و بزرگ با استفاده از پرینترهای سه بعدی خانه ساز هستند. در ادامه می توانید چند مورد برجسته از نمونه های عملیاتی استفاده از پرینتر سه بعدی ساختمان را مشاهده کنید.

 

  • کاربرد پرینتر سه بعدی در مهندسی پزشکی

مهندسین پزشکی یکی از مشتری های پرکاربرد چاپگرهای سه بعدی هستند. به واسطه ماهیت صنایع پزشکی به دو دلیل به تکنولوژی چاپ سه بعدی نیازمند هستند:
۱- به دلیل پروسه های خاص پزشکی، فرایند ساخت یک محصول پیچیده و زمان‌بر بوده و گاهی به دلیل تست های متعدد و نیاز به تاییدیه ها نیاز است تا چندین و چند بار فرایند طراحی و تولید تغییر کند از این رو به صرفه ترین و سریعترین روش استفاده از چاپگرهای سه بعدی خواهد بود.
۲ – به دلیل تیراژ پایین تولید یک محصول که در مهندسی پزشکی امری عادی است و به صرفه ترین روش استفاده از روش چاپ سه بعدی خواهد بود.

 


نتیجه گیری :
کاربرد چاپگرهای سه بعدی در علوم مهندسی امروزه به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است. علاوه بر آن، به دلیل شایع شدن استفاده از این تکنولوژی در صنعت دامنه این کاربرد ها در رشته های مختلف در حال افزایش است. در صنعت ۴ یکی از شاکله های اصلی بر تکنولوژی چاپ سه بعدی استوار شده است. لذا مهندسین در رشته های مختلف باید به آشنایی و آموزش کاربرد ها و مفاهیم این تکنولوژی به صورت جدی مبادرت ورزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up