چالش عکس ده ساله پرینتر سه بعدی

این روزها چالشی با عنوان “چالش عکس ده ساله” در دنیای مجازی شکل گرفته است. در این چالش که با هشتگ هایی چون #۱۰yearschallenge یا #چالش_عکس_ده_ساله و امثالهم در شبکه های اجتماعی در حال دست به دست شدن است، کاربران تصویری از خود یا هر سوژه دیگر را منتشر کرده و به مقایسه وضعیت ده سال پیش آن با امروز می پردازند. ما هم تصمیم گرفتیم به این چالش بپویندیم و از منظر صنعت چاپ سه بعدی به این چالش نگاه کنیم.

اگر ملاک زمانی را ده سال (میلادی) انتخاب کنیم باید به سال ۲۰۰۹ برگردیم و ببینیم در این سال چه اتفاقاتی برای دنیای پرینت سه بعدی افتاده است.

عدد یکشاید مهمترین اتفاق سال ۲۰۰۹ در حوزه چاپ سه بعدی را بتوان عمومی شدن حق ثبت اختراع تکنیک FDM دانست. این حق اختراع در سال ۱۹۹۲ توسط شرکت Stratasys (یکی از بازیگران بزرگ دنیای چاپ سه بعدی) ثبت شده و در انحصار بود. این امر موجب شد راه برای موج گسترده ای از نوآوری ها در زمینه چاپگرهای سه بعدی FDM باز شده و قیمت چاپگرهای سه بعدی دسکتاپ به شدت کاهش یابد. همچنین در دسترس بودن این تکنولوژی موجب بیشتر دیده شدن آن هم شد.

انقضای حق ثبت اختراع اف دی ام

عدد دودر این سال شرکت آمریکایی میکربات (Makerbot) اولین کیت دست ساز خود را ارائه نمود که علاقمندان می توانستند با خرید آن، یک پرینت خانگی سه بعدی ارزان قیمت برای خودشان سرهم کنند. استقبال از این کیت فراتر از حد تصور بود تا جائیکه می توان عنوان نخستین پرینتر سه بعدی خانگی تجاری شده را به آن اطلاق کرد. هرچند سود و منفعتی که شرکتهای چینی از این محل فروش این دستگاه، که بصورت منبع باز اعلام شده و نقشه های فنی آن قابل دانلود از اینترنت است، بدست آوردند بیشتر از خود میکربات است! به نحوی که میکربات دستگاه بعدی خود را بصورت منبع باز ارائه نکرد و البته در ادامه (سال ۲۰۱۳) میکربات توسط شرکت Stratasys به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار خریداری شد.

اکنون و در سال ۲۰۱۹ شرکت میکربات بتازگی جدیدترین دستگاه پرینتر سه بعدی خود را با عنوان Method معرفی کرد. تفاوت ظاهری این دستگاه با نمونه اولیه ای که در سال ۲۰۰۹ ارائه شد بسیار چشمگیر است. امکانات این دو مدل هم قابل مقایسه با هم نیست. همچنین از آن زمان تابحال شرکتهای بسیار زیادی در کشورهای مختلف دنیا پا به عرصه رقابت در دنیای پرهیجان چاپ سه بعدی گذاشته اند.

 

Makerbot10YearsChallenge

 

عدد سهدر سال ۲۰۰۹ یک اتفاق مهم دیگر هم افتاد: به ثمر نشستن تلاشها در زمینه چاپ سه بعدی رگ های خونی. در این سال شرکت آمریکایی Organovo موفق شد توسط یک بایوپرینتر، نخستین نمونه رگ خون رسان را با موفقیت چاپ سه بعدی کند.

بایو پرینتر

 

عدد چهار

در سال ۲۰۰۹ سرویس چاپ آنلاین Sculpteo هم تاسیس شد که در حال حاضر یکی از پیشگامان خدمات چاپ آنلاین ۳D سه بعدی در جهان است.

scullpteo logo

 

 

دنیای چاپ سه بعدی با سرعت سرسام آور در حال تغییر جهان پیرامون ماست. هر روز در اخبار می شود کاربرد تازه ای از این صنعت مشاهده کرد به نحوی که کارشناسان معتقدند بدون شک یکی از ستونهای اصلی آینده بر اساس این صنعت استوار خواهد بود.

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • سلام بنظرمن هرشخص یا اشخاص حقیقی وحقوقی میتواند با ایده جدید وکاربردی جهت آسان سازی وکاهش هزینه ها باعث متحول شدن تولیدات در سطح دنیای مدرن امروز گردند به شرطی که سعی کنند معرفی محصول وجزییات آن باعث سو استفاده افراد سو جو وکم ارزش کردن محصول فوق نباشد شرکت میکرو ربات به اشتباه خود پی برد و با فروش شرکت بانام شناخته شده قبلیش و جلوگیری از فاش شدن اطلاعات ایده های خود به راه خود ادامه دادوکمک کرد تا در سراسر دنیا شرکت ها خود به فکر تولید این محصول بیفتند مطمئنا مدل های جدید ۲۰۱۹این شرکت با متخصصان خلاقی که دارد قابل مقایسه با تولیدات دیگر شرکت در سطح دنیا نیست مدل هایی که در صنعت پزشکی و اعضای بدن درحال پیشرفت های چشم گیری هستند با تشکر از کاربران کانال تلگرام سی زان

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up