فناوری و نوآوری چاپگر سه بعدی

چاپ سه بعدی که به عنوان تکنولوژی نمونه سازی اولیه شناخته شده است، فرآیند طراحی است که در آن با برنامه نویسی کامپیوتر امکان ایجاد یک مدل سه بعدی را از طریق لایه بندی مواد ساختاری هدایت می کند و مهندسان، طراحان و تکنسین ها از تولید نمونه های پیشرفته بهره مند می شوند. به تازگی فناوری های جدید تولید شده است که مزایای بسیاری برای کسانی که نیاز به تکنولوژی نمونه اولیه سریع دارند ایجاد می کند.

امروزه پرینترهای سه بعدی سریع تر، راحت تر و ارزان تر از فناوری های قبلی تولید می شوند. چاپ سه بعدی همچنین نیاز به ابزارگران و متخصصان ماهر را برای تولید نمونه های اولیه کم کرده و این فرآیند را ارزان تر و مطلوب تر ساخته است.

چاپ سع بعدی مراحل

تکنولوژی چاپگر سه بعدی:

تکنولوژی چاپگرهای سه بعدی بسیار ساده و قابل درک است. نرم افزار طراحی کمکی کامپیوتری CAD یک نازل جوهر افشان را هدایت می کند تا مقادیر کمی از مواد را در لایه ها برای چاپ یک مدل سه بعدی بریزد. در واقع تقریباً مانند ساخت یک قلعه شن و ماسه در ساحل با اضافه کردن لایه بر روی لایه، نرم افزار CAD قادر به محاسبه طول و عرض و ارتفاع مورد نیاز از مشخصات طراحی و هدایت روند به اتمام رساندن مدل سه بعدی است.

نمونه اولیه سنتی از بلوک های جامد مواد ساخته می شد تا زمانی که مدل تولید شود دوام داشت اما با استفاده از تکنولوژی امروز از مدل ساخته شده از زمان تولید تا مدت ها بعد قابل استفاده خواهد بود. البته پیچیدگی طرح ها و مواد مورد استفاده بر روی زمان مورد نیاز برای تولید نمونه های فردی سه بعدی تاثیر خواهد گذاشت.

نیازهای چاپی فردی متفاوت خواهد بود و بنابراین مواد مورد استفاده در نمونه اولیه نیز متفاوت خواهد بود. در نمونه سازی اولیه سریع موادی که استفاده می شود 3dprint matعبارتند از گچ، رزین، پلیمرهای پیشرفته انتخاب مواد طراحی به دوام، طول عمر و پیچیدگی مدل مورد نیاز بستگی دارد، تکنیک های مدل سازی رسوب با استفاده از پلیمرهای مایع از انژکتور برای ایجاد مدل ها استفاده می شود.

در این فرآیند، چاپگر سه بعدی فتوپلیمرها را به صورت لایه ای به یک پلتفرم پایه تزریق می کند و سپس مواد با نور ماورای بنفش خشک می شوند. تکنیک های چاپ جوهر افشان متفاوتند زیرا آنها از گرانولی مانند گچ، پودر و نشاسته ذرت (PLA) که با یک نوع چسب ترکیب شده استفاده می کنند تا یک نمونه اولیه سه بعدی تولید کنند.

 

مزایای چاپگر سه بعدی:

تکنولوژی جدید چاپ سه بعدی مزایایی را در زمینه های سرعت، هزینه و سادگی تولید می کند. تکنسین ها، مهندسین و طراحان می توانند از چاپ سه بعدی در مراحل مفهومی طراحی استفاده کنند. یک نمونه سازی اولیه سریع فرآیند طراحی را با ارائه یک مدل سه بعدی طراحی بهبود می بخشد. داشتن یک مدل واقعی برای دیدن و دستکاری در مراحل مختلف فرایند طراحی می تواند به طراحان و مهندسان برای تسهیل اصلاح نمونه های پرینت و اتمام پروژه کمک کند.

همچنین برخلاف برخی از تکنیک های پیشین نمونه سازی، چاپ سه بعدی این مزیت را دارد که مواد شیمیایی سمی را در فرایند، تولید نمی کند و در طول فرایند از هیچ سمی استفاده نمی کند. مزیت دیگری که استفاده از تکنولوژی نمونه سازی سریع دارد؛ حذف مواد اضافی تولید شده در طول فرآیند چاپ است. مزایای استفاده از چاپ سه بعدی عبارتند از: کاهش هزینه ها، کارایی و ایمنی، همانطور که نوآوری های جدید در تکنولوژی چاپ سه بعدی ایجاد شده است مزایای دیگری نیز ایجاد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up