فب لب ها، بنگاه های جدید فن آوری

بر اساس مقالات منتشر شده در معروف ترین نشریات چاپ سه بعدی، کتابی تحت عنوان درک پیشرفت چاپ سه بعدی و تاثیر بر فناوری های آینده منتشر شده است که این مقاله سعی دارد بخشی از آن را به صورت خلاصه بیان کند.

 

  • آزمایشگاه های ساخت و تولید (FabLabs):

در این مقاله محور اصلی بحث بررسی افزایش و تاثیر کارگاه های ساخت و تولید (FabLab) قابل دسترسی برای عموم در چاپ سه بعدی و جامعه اطراف آن است.

لابراتوارهای ساخت و تولید (FabLab) کارگاههایی هستند که به راحتی در دسترس عموم قرار دارند و از فناوری های تولید دیجیتال و ابزارهای الکترونیکی جهت فرآیند ساخت و تولید استفاده می کنند.

در حقیقت FabLab ها مکانهایی هستند که افراد با اتکا بر فکرها و ایده های خود شروع به انجام فرایند ساخت و تولید به صورت خصوصی می کنند. همچنین تجربیات ساخت بین اعضا نیز به اشتراک گذاشته می شود.

 آنها همچنین نوک پیکان مفهومی تحت عنوان “حرکت به سوی ساخت” می باشند.

  • تاریخچه ساخت و تولید:  

تاریخچه ایجاد FabLab ها بسیار جالب است. آنها برای اولین بار طی یک برنامه تحقیقاتی در دانشگاه MIT، که مرز ارتباط بین علم کامپیوتر و علم فیزیک را بررسی می چگرهای سه بعدی در فب لب هاکردند و همچنین آغاز مطالعاتی در مورد چگونگی تبدیل داده ها به اشیا و اشیا به داده ها در یک برنامه تحقیقاتی را داشتند، شناخته شدند.

در ابتدا تعداد انگشت شماری از آزمایشگاههای FabLab وجود داشتند ولی با ورود مفاهیم عمومی به آنها و در دسترس قرار گرفتن برای عموم تعداد صدها عدد از این آزمایشگاه ها در سراسر دنیا ایجاد شد.

هدف کلی و اصلی FabLab ها ایجاد روحیه خلاق و توانمند ساختن مردم در جهت طراحی و ساخت چیزهایی است که امکان خرید آن در فروشگاهها وجود ندارد.

رویکرد عمومی FabLab ها و هدف اصلی آنها اشتراک گذاری طرح ها و تجربیات ساخت میان کاربران و کارگاههای مختلف است. تکنولوژی ساخت و تولید دیجیتال هنوز مانند کامپیوترهای شخصی به خانه ها راه پیدا نکرده است. در واقع آزمایشگاه های FabLab فضاهایی را ایجاد می‌کنند که این تکنولوژی تولید دیجیتال با استفاده از پرینترهای سه بعدی و دیگر تجهیزات تولید، بدون نیاز به سرمایه گذاری وسیع، در اختیار تمامی افراد قرار گیرد.

 

 

  • توسط مردم برای مردم:

بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۴ شبکه جهانی FabLab با مرکزیت و همکاری دو کارگاه Bits و Atoms آغاز به کارکرد. ولی در سال ۲۰۱۰ زمانی که پیشنهاد راه اندازی FabLab های عمومی و محلی مطرح شد در مدت بسیار کوتاهی FabLab ها به طرز باور نکردنی شروع به تکثیر در سراسر جهان کردند.

 

 

  •  معرفی چاپ سه بعدی در FabLab ها :نمونه سازی سریع در فب لب

FabLab ها در طول زمان تکامل یافتند. در واقع آنها ابتدا با ابزارهایی مانند برش لیزری، برش ورق و سی ان سی های میلینگ آغاز به کار کردند و در سال ۲۰۱۳ به صورت رسمی دپارتمان چاپ سه بعدی را به فعالیت‌های خود اضافه کردند.

در واقع FabLab ها اولین مکان هایی بودند که فناوری جدید چاپ سه بعدی و پرینتر های سه بعدی را در اختیار مردم قرار دادند. در حقیقت آنها نقش بسیار مهمی در توسعه چاپ سه بعدی کم هزینه و البته با کیفیت متوسط رو به پایین دارند.

 

 

  • آینده کاربردی FabLab ها:

در حال حاضر فعالیت چاپ سه بعدی در FabLab ها عموماً تفریحی و آموزشی است. امروزه فعالیت چاپ سه بعدی در FabLab ها سمت و سوی ضعیفی در جهت ایجاد کسب و کار دارند و اکثر مخترعان و صاحبان فکر خلاق از FabLab به عنوان محیطی برای تبادل تجربیات و افکار استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست