راهنمای ساخت مهرهای چاپ سه بعدی به کمک پرینتر سه بعدی

همه ما دریافت کارت های پستال هدیه از سوی دوستان و آشنایان را دوست داریم. این کارتها که اغلب دارای طرحهای عمومی هستند و از طریق پست بدست ما می رسند باعث جلب محبت و صمیمت بین انسانها می شوند. یک ایده خلاقانه برای هدیه دادن به دوستان و آشنایان، ساخت کارتهای دست ساز است که مهرهای روی آن بصورت دلخواه و توسط یک چاپگر سه بعدی ساخته شده باشند. ما قصد داریم تا در این مطلب روش اینکار را به کمک نرم افزارهای رایگان به شما آموزش دهیم.

اخیراً گرایش به استفاده از تکنیک های چاپ قدیمی در بین جوانان و هنرمندان گسترش یافته و آنها دوست دارند تا از طرحهای سنتی برای کارهای گرافیکی و چاپی استفاده کنند. این امر با کمک پرینترهای سه بعدی به سادگی ممکن است و در حقیقت با استفاده از پرینتر سه بعدی می توان در زمانی کوتاهتر اینگونه طرحها را اجرا نمود. برای ساخت یک مهر سفارشی می توانیم از نرم افزارهای رایگانی چون Inksape و OpenSCAD استفاده کنیم.

برنامه Inkscape برای ویرایش تصاویر برداری استفاده می شود. تصویر برداری در اینجا یک نقاشی ساده سیاه و سفید است که به خطوط و منحی های پایه اش تبدیل شده است. همچنین از برنامه OpenSCAD برای تولید فایل STL جهت عملیات چاپ سه بعدی استفاده می کنیم. ویژگی اصلی که از این برنامه برای پروژه استفاده می شود، توانایی بیرون دادن یک طرح سه بعدی از یک گرافیک برداری دو بعدی است. بنابراین ما می توانیم یک فایل STL قابل چاپ را از یک تصویر SVG تولید کنیم آنهم براحتی و تنها با چند خط کد. توجه کنید که ما به هر دو برنامه OpenSCAD و OpenSCAD DXF نیاز خواهیم داشت.

اولین قدم این است که تصویر خود را انتخاب کنید. از آنجا که این یک مهر است، بهترین کار این است که اشکال ساده بدون هیچگونه جزئیات که به سادگی در زمینه سیاه یا سفید قابل تشخیص هستند را برگزینیم. بعنوان یک نکته یادتان باشد که ضخامت نازکترین خط طرحی که انتخاب کرده اید باید از اندازه نازل اکسترودر پرینترسه بعدی تان بزرگتر باشد. بعنوان مثال ما تصویر یک درخت کریسمس را می خواهیم چاپ کنیم. این مهر در ابعاد ۴*۴ بوده و بر روی یک دسته چوبی با ابعاد ۴*۴*۴ نصب می شود. شما می توانید از دسته های مهر آماده در بازار استفاده کنید یا خود دسته را هم چاپ کنید! بغیر از این، به مقداری چسب، کاغذ سمباده و استامپ هم نیاز دارید.

stamp2

در گام بعد، شما باید یک سند در برنامه Inkscape باز کرده با آوردن تصویر موردنظر داخل آن، ابعاد را تنظیم نموده و خروجی DXF بگیرید. حالا برای ایجاد فایل STL آماده بوده و باید برنامه OpenSCAD را باز کرده و مقادیر مربوط به ضخامت و سایر اندازه ها را در کد، ویرایش کنید (جزئیات را در اینجا ببینید). در این مرحله لازم است که یک چهارچوب به طرح اضافه کنید تا بعنوان یک بستر به دسته مهر بچسبد.

درنهایت می توانید فایل STL ایجاد شده را بوسیله پرینتر سه بعدی چاپ کنید. پس از چاپ و برای چسبیدن بهتر مهر به دسته، با کمک کاغذ سمباده سطح آنرا صاف نموده و با پاک کردن گرد و غبار به جا مانده، آنرا به دسته بچسبانید.

مهر دلخواه شما که به روش چاپ سه بعدی ساخته شده، آماده است. هرچند این مهر در مقایسه با مهرهای پلاستیکی سنتی، سفت تر است اما می توانید با استفاده از آن بر روی کمی مقوا، یا زدن بر روی سطوح نرمتر و پارچه به نتیجه بهتری دست یابید.

keyboard_arrow_up