اخبار سی زاندانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

نخستین فب لب دانشگاه های فنی حرفه ای کشور راه اندازی می شود

دانشکده شهید رجایی کاشان که از جمله واحدهای دانشگاه فنی و حرفه ای کشور است ، کاندیدای افتتاح نخستین فب لب دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور می باشد.

در این فب لب و در گام نخست دستگاه های پرینتر سه بعدی مستقر می شود. مقرر شده تا در صورت پیشرفت کار و نیز تامین بودجه، مراحل تجهیز فب لب یادشده با سایر دستگاههای تولید دیجیتال از قبیل دستگاههای برش لیزری و نیز ماشین های سی ان سی هم انجام شود.

مراکز ساخت و تولید دیجیتال که به فب لب (FabLab) مشهورند، محلی برای تجربه طراحی، ساخت و تولید به روش و با ابزارهای دیجیتال است. در این مراکز، مرحله طراحی اشیا به کمک رایانه انجام می شود و توسط نرم افزارهای تخصصی امکان شبیه سازی جسم یا دستگاه، قبل از تولید، وجود دارد. در مرحله بعد با استفاده از ابزارهای مختلفی که در ارتباط با رایانه هستند و امکان ساخت و تولید طرح ایجاد شده توسط رایانه را مقدور می سازند، مرحله تولید صورت می گیرد.

دانشگاه های فنی و حرفه ای به دلیل رسالت خود مبنی بر آموزش کاربردی و عملی به دانشجویان، گزینه مناسبی برای برپایی فب لب ها هستند. دانشجویان در این مراکز می توانند ضمن یادگیری مبانی علمی، کار با نرم افزارهای تخصصی و نیز تجهیزات ساخت و تولید دیجیتال را تجربه کنند. همچنین امکان تبادل تجربیات با یکدیگر در قالب پروژه های عملی ساخت را هم خواهند داشت.

شرکت سی زان پردازش کویر، ضمن تجهیز این فب لب به دستگاههای پرینتر سه بعدی خود، عهده دار تدوین سرفصلهای آموزشی و نیز تعریف پروژه های عملی مرتبط نیز شده است.

, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست