ساخت بزرگترین ماکت میدان نقش جهان به کمک پرینتر سه بعدی

ساخت بزرگترین ماکت میدان نقش جهان به کمک پرینتر سه بعدی

گروه ماکت سازی رواق به سرپرستی آقای حیدرامامی در حال ساخت بزرگترین ماکت میدان نقش جهان اصفهان است. این ماکت به مساحت سیصد مترمربع و در مقیاس یک به بیست و پنج ساخته می شود. ماکت یاد شده به سفارش بوستان مینیاتور مشهد ساخته می شود و قرار است به همراه آثار دیگری از بناهای مشهور ایران به نمایش گذاشته شود.

آقای حیدرامامی درخصوص روش کلی ساخت این ماکت می گوید: در ابتدا در بخشهای مختلف میدان تصویربرداری کردیم و سپس به کمک نرم افزارهای مخصوص، مدل کامپیوتری بناها را با دقت و جزئیات فراوان تهیه کردیم. همه جزئیات و با مقیاس مشابه نمونه واقعی ساخته می شود.

برای ساخت بخشهایی از این ماکت از پرینتر سه بعدی استفاده شده است. بخشهایی مثل مقرنس ها و کاشی پیچ های ورودی مسجد شیخ لطف الله که دارای جزئیات و تقارن زیاد بوده و ساخت آن به سایر روشها ناممکن یا بسیار سخت است. بخشهای یادشده پس از تهیه مدل کامپیوتری به کمک پرینتر سه بعدی سی زان چاپ شده و با تکنیک قالب گیری سیلیکون، قالب معکوس ساخته می شود و درنهایت؛ ماکت نهایی از جنس فایبرگلاس ریخته گری می شود. سپس عملیات تکمیلی مثل رنگ آمیزی و پرداخت توسط افراد گروه انجام می شود.

این ماکت بدلیل اینکه در فضای باز نصب می شود و در معرض سرما و گرما و باد و تابش آفتاب خواهد بود، از جنس فایبرگلاس تهیه می شود تا در طول سالهای متمادی دچار آسیب دیدگی نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up