بازگشت سرمایه پرینتر سه بعدی در کمتر از یکسال

سوال هایی که عموماً از سازندگان پرینتر رومیزی سه بعدی می شود به این صورت است: “با این وسیله چکار می کنید؟” یا “چرا به یکی از اینها نیاز دارید؟” . یک پژوهش انجام شده توسط دانشگاه فنی میشیگان به این سوال پاسخ می دهد آنهم با کمک مقداری محاسبه. یافته های تحقیقاتی نشان می دهد که بازگشت سرمایه پرینتر سه بعدی یکسال است.

محققان در این پژوهش از یک پرینتر RepRap استفاده کرده و در حدود ۲۰ آیتم خانگی، از حلقه دوش تا کاور آیفون، را چاپ کردند و متوجه شدند که قیمت نهایی صرف شده برای فیلامنت این وسایل، ۱۸ دلار است. Joshua Pierce یکی از محققین این پژوهش می گوید: کمترین هزینه ای که برای خرید وسایل مشابه در خرده فروشی های آنلاین پیدا کردیم ۳۱۲ دلار و بیشترین قیمت ۱۹۴۳ دلار است. این تحقیق پیش بینی می کند که پرینتر سه بعدی می تواند باعث صرفه جویی مبلغی بین ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال برای مصرف کننده شود.

طبق گفته این محققین، فرض کنید شما از یک پرینتر سه بعدی ارزان قیمت بجای یک مدل گرانقیمت چند هزار دلاری مثل MakerBot استفاده کنید. همچنین فرض کنید شما نیاز به مقدار زیادی اشیای پلاستیکی داشته و نیز دوست دارید تا اقلامی با کیفیت چاپ بالا داشته باشید. با رزولیشن لایه ۱۰۰ میکرونی شما اجسامی خشن تر از آنچه در حراجی های آنلاین، مثل سایت آمازون، می بینید خواهید داشت. حتی شما می توانید لایه های جسم چاپ شده را با چشم ببینید! اما مزیت استفاده از پرینتر سه بعدی برای وسایل موردنیازتان این است که می توانید جسم را بر اساس سلایق تان اعم از رنگ، طرح و اندازه در اختیار داشته باشید.

نتیجه گیری مقاله مرتبط که در نشریه Mechatronics به چاپ رسید به این صورت است: “نتیجه اجتناب ناپذیر این پژوهش این است که یک دستگاه پرینتر سه بعدی RepRap یک سرمایه گذاری اقتصادی جذاب برای خانواده های متوسط امروزی است”.

keyboard_arrow_up