کاربرد پرینتر سه بعدی بعدی در زمینه پزشکی”

شبیه سازی ارگانها قبل از عمل

یکی دیگر از دست آوردهای صنعت چاپ سه بعدی خدمت در عرصه پزشکی در جهت تبدیل تصاویر دو بعدی سی تی اسکن و ام آر آی بصورت سه بعدی و ملموس است.

برش‌نگاری رایانه‌ای یا به اصطلاح سی‌تی اِسکَن، روشی نوین است که در علوم تشخیصی در فیزیک پزشکی کاربرد تحقیقاتی و درمانی فراوانی دارد. در این روش، کالبد انسان یا دیگر جانوران به صورت لایه‌ به‌ لایه برانداز (اسکن) می‌شود و بدین ترتیب بخش‌های درونی بدن نیز برای پزشکان قابل رؤیت می‌گردد.

امروزه فناوری سی‌تی‌اسکن در بیمارستان‌ها و مراکز پژوهشی در سرتاسر دنیا کاربرد وسیع دارند، بطوری که استفاده از سی تی اسکن جزء جدایی ناپذیر در تشخیص و حتی درمان  بسیاری از بیماری ها شده است.

پرینتر سه بعدی طلایه دار ابزارهای پزشکی آینده
نمونه هایی از کاربردهای پرینترهای سه بعدی در پزشکی

48

اگرچه بیش از چند دهه از عمر فن آوری جدید چاپ سه بعدی نمی گذرد، اما کاربردهای گسترده و مفید آن در حوزه هنر، معماری، صنعت و بالاخص پزشکی را نمی توان نادیده گرفت….

47

کاربرد پرینتر سه بعدی تنها به چاپ وسایل تزیینی، قطعات و ابزار آلات محدود نمی شود. این تکنولوژی تقریبا نوظهور به سرعت در حال توسعه و فراگیر شدن است….

49امروزه بیش از پیش شاهد نوزادانی هستیم که با عارضه نقص عضو متولد می شوند. یکی از این تازه متولدان کودکی بنام Violet Pietrok است….

پزشکان بیمارستان تگزاس توانستند طی یک عمل جراحی بسیار پیچیده که ۲۶ ساعت به طول انجامید، خواهران دوقولوی ده ماهه را از یکدیگر جدا کنند. این دو دختر از ناحیه شکم بهم چسبیده بودند و کبد، دیواره قلب، دیافراگم، روده و لگن مشترک داشتند.

تیم پزشکی برای به تصویر کشیدن و مجسم کردن این روند پیچیده، براساس تصاویر سه بعدی و سی تی اسکن هایی که با کیفیت بسیار عالی از این دوقولوها گرفته شده بود، نمونه سه بعدی آن را چاپ کردند. در این  نمونه پرینت شده برای مشخص کردن و نمایان ساختن قسمت های مختلف بدن و همچنین محل و میزان بهم چسبیدگی اندام ها، از مواد رنگی استفاده شده است.

“سی زان ۳”

یک پرینتر سه بعدی رومیزی با دقت بالا و صدای بسیار پایین حین کار است. صافی سطح در قطعه  نهایی و دقت نمونه خروجی از ویژگی های بارز این مدل است.

  • دقت لایه گذاری ۳۰ میکرونی
  • ارتباط بی سیم
  • پشتیبانی از انواع مواد اولیه
شبیه سازی ارگان های بدن با پرینتر سه بعدی

به کمک نمونه های سه بعدی شبیه سازی شده، با ارگانهای داخلی بدن ارتباط برقرار کنید.

تاکنون از پرینترهای سه بعدی در جهت بررسی اعضای بدن قبل از انجام عمل جراحی استفاده های گسترده ای شده است. وجود نمونه سه بعدی در اتاق عمل فرایند جراحی را مطمئن تر و آسانتر می کند.

شاید شما یک پزشک باشید و در حال تدارک برای انجام عمل سخت و حساس بر روی جمجمه ی آسیب دیده یک بیمار. شما با استفاده از فایل سیتی اسکن جمجمه ی بیمار می توانید با کمک پرینتر های سه  بعدی نمونه جمجمه ی بیمار را ساخته و قبل از انجام عمل، در جلسه تیم جراحی، نحوه و کیفیت عمل را با کمک جمجمه ی شبیه سازی شده بررسی کنید.


پرینت سه بعدی دستیار دندانپزشک